těžba diamantů

Diamanty se dnes těží v hlubinných i povrchových dolech Afriky, Kanady a Ruska. Těžbu i obchod s diamanty kontroluje britská DE BEERS a ruská ALROSA.

zpracování a certifikace

Investiční diamanty jsou vybroušené surové diamanty vysoké kvality, mezinárodně certifikované. Oceňují se podle standardu RAPAPORT, New York.

prodej diamantů

Přírodní broušené diamanty s HRD, GIA certifikáty. Zcela anonymní, nejkompaktnější forma bohatství. Investiční diamanty včetně raritních barevných diamantů.

prodej smaragdů

Investiční smaragdy se švýcarskými certifikáty SSEF jsou výnosnější investicí než diamanty. Smaragdy jsou dodávány přímo  z Kolumbie systémem „Mine to Market“.


Článek: zpracování a certifikace... 10. 7. 2013

zpracování, certifikace

Vytěžené a vytříděné přírodní diamanty putují skrze hlavní obchodní centra, např. De Beers sights Londýn, Gaborone (Botswana), Dubai Diamond Exchange (Spojené arabské emiráty), Shanghai Diamond Exchange, Israel Diamond Exchange do některého ze zpracovatelských center (Indie, Čína, USA, Belgie, Izrael, Arménie). Zde jsou diamanty vybroušeny, vyleštěny a podrobeny odborné expertíze v autorizované certifikační laboratoři. Diamantový certifikát (Diamond Report) v prvé řadě jednoznačně deklaruje, že zkoumaný krystal je přírodní broušený diamant. Aniž by byla stanovena cenu diamantu, certifikát hodnotí jeho kvalitu podle standardních klasifikačních kritérií 4C – hmotnost, brus, barvu, čistotu včetně dalších důležitých parametrů. Certifikáty pro  barevné (fancy) diamanty potvrzují přírodní původ barvy, případně jakékoli úpravy diamantů. Diamantový certifikát dále uvádí, podle jaké normy byla expertíza provedena včetně jejího registračního čísla, data a vlastnoručního podpisu odpovědného řešitele. Přední gemologické laboratoře mají svá odborná pracoviště v hlavních světových centrech obchodu s diamanty (Dubaj, Šanghaj, New York, Londýn, Antverpy, Ramat Gan, Hong Kong). Klienti mají většinou dálkový přístup (internet) k databázi příslušné laboratoře, kde si mohou pravost svého certifikátu a tím i diamantu ověřit. Mezi přední gemologická pracoviště patří Gemological Institute of America (GIA), HRD Antverp, International Gemological Institute (IGI) a další. Kvalita diamantu, potvrzená certifikační laboratoří, je základem pro určení hodnoty diamantu. Velkoobchodní i maloobchodní cena i drtivá většina obchodníků se řídí  týdně aktualizovaným předpisem RAPAPORT DIAMOND REPORT, New York, někdy také nazývaným burzovní ceník. Obchodovat s diamanty je možné prakticky na celém světě, od diamantových burz sdružených ve Světové federaci diamantových burz (WFDB) po diamantové kluby (DDC New York, Londýn, Johannesburg, Sydney) či nezávislé obchodníky.

Aktualita 8. 12. 2013

Tvrdý úder obchodu se zlatem

Finanční podvod energetického gigantu Enron před více než deseti lety odstartoval řadu podobných případů. Jednalo se o falešné účetní nadhodnocování firemních zisků a po provalení aféry na přelomu let 2001 a 2002 odcestovala společnost Enron do učebnic dějepisu. Možná, že i americká komoditní burza COMEX je na nejlepší cestě zařadit se rovněž k největším finančním skandálům v historii ekonomiky. COMEX je založen na obchodování se zlatem, s future kontrakty. Investoři nakupují zlato s dodáním v předem určenou dobu a za předem určenou cenu. Než dojde k samotné dodávce zlata, přeprodají kontrakt dále. K fyzické dodávce zlata tak obvykle vůbec nedojde. Každý se tak vlastně snaží vydělat na zlatě bez zlata. Na COMEXU je aktuálně otevřeno téměř 400 tisíc kontraktů na zlato. Jeden kontrakt znamená 100 uncí, jedná se tedy téměř o 40 milionů uncí zlata. Problémem může být fakt, že burza má momentálně skladem jen asi sedm milionů uncí. Pokud by všichni majitelé trvali na dodržení smluvních kontraktů a čekali na fyzickou dodávku zlata, uspokojena by byla jen malá část dodavatelů. Následné zhroucení trhu se zlatem by mohlo vyvolat hotové tsunami s katastrofálními následky. Členy burzy COMEX  jsou největší americké banky. Informací o úbytku  skutečných zásob zlata členů COMEXU přibývá. Statistika  mluví jasně, propad ceny zlata je pravidelně doprovázen propadem zásob fyzického zlata v trezorech členů COMEXU. Například bance JPMorgan se na podzim 2013 propadly fyzické zásoby zlata z 99 na pouhých 13 tun.

zdroj :  EURO, listopad 2013