těžba diamantů

Diamanty se dnes těží v hlubinných i povrchových dolech Afriky, Kanady a Ruska. Těžbu i obchod s diamanty kontroluje britská DE BEERS a ruská ALROSA.

zpracování a certifikace

Investiční diamanty jsou vybroušené surové diamanty vysoké kvality, mezinárodně certifikované. Oceňují se podle standardu RAPAPORT, New York.

prodej diamantů

Přírodní broušené diamanty s HRD, GIA certifikáty. Zcela anonymní, nejkompaktnější forma bohatství. Investiční diamanty včetně raritních barevných diamantů.

prodej smaragdů

Investiční smaragdy se švýcarskými certifikáty SSEF jsou výnosnější investicí než diamanty. Smaragdy jsou dodávány přímo  z Kolumbie systémem „Mine to Market“.


Článek: zpracování a certifikace... 10. 7. 2013

zpracování, certifikace

Vytěžené a vytříděné přírodní diamanty putují skrze hlavní obchodní centra, např. De Beers sights Londýn, Gaborone (Botswana), Dubai Diamond Exchange (Spojené arabské emiráty), Shanghai Diamond Exchange, Israel Diamond Exchange do některého ze zpracovatelských center (Indie, Čína, USA, Belgie, Izrael, Arménie). Zde jsou diamanty vybroušeny, vyleštěny a podrobeny odborné expertíze v autorizované certifikační laboratoři. Diamantový certifikát (Diamond Report) v prvé řadě jednoznačně deklaruje, že zkoumaný krystal je přírodní broušený diamant. Aniž by byla stanovena cenu diamantu, certifikát hodnotí jeho kvalitu podle standardních klasifikačních kritérií 4C – hmotnost, brus, barvu, čistotu včetně dalších důležitých parametrů. Certifikáty pro  barevné (fancy) diamanty potvrzují přírodní původ barvy, případně jakékoli úpravy diamantů. Diamantový certifikát dále uvádí, podle jaké normy byla expertíza provedena včetně jejího registračního čísla, data a vlastnoručního podpisu odpovědného řešitele. Přední gemologické laboratoře mají svá odborná pracoviště v hlavních světových centrech obchodu s diamanty (Dubaj, Šanghaj, New York, Londýn, Antverpy, Ramat Gan, Hong Kong). Klienti mají většinou dálkový přístup (internet) k databázi příslušné laboratoře, kde si mohou pravost svého certifikátu a tím i diamantu ověřit. Mezi přední gemologická pracoviště patří Gemological Institute of America (GIA), HRD Antverp, International Gemological Institute (IGI) a další. Kvalita diamantu, potvrzená certifikační laboratoří, je základem pro určení hodnoty diamantu. Velkoobchodní i maloobchodní cena i drtivá většina obchodníků se řídí  týdně aktualizovaným předpisem RAPAPORT DIAMOND REPORT, New York, někdy také nazývaným burzovní ceník. Obchodovat s diamanty je možné prakticky na celém světě, od diamantových burz sdružených ve Světové federaci diamantových burz (WFDB) po diamantové kluby (DDC New York, Londýn, Johannesburg, Sydney) či nezávislé obchodníky.

GIA představila nový detektor syntetických diamantů

GIA (Gemological Institute of America) vyvinul Diamond Check – nový druh detektoru, který spolehlivě odhalí rozdíly mezi přírodními a syntetickými diamanty. Diamond Check používá speciální software, také z dílen GIA, který pracuje s 3D zobrazením. Systém označí diamant jako přírodní či ... celý článek

Vývoj cen diamantů 2003 - 2013

Vždy v průběhu pololetí zveřejňuje společnost RAPAPORT statistiky vývoje cen diamantů za předcházející rok a za uplynulou dekádu. Transparentní obraz trhu ukazují indexy RDI (Rapaport Diamond Index) a RAPI (RapNet Diamond Index). Obecně lze konstatovat, že výkyv cen investičních diamantů ... celý článek

Tvrdý úder obchodu se zlatem

Finanční podvod energetického gigantu Enron před více než deseti lety odstartoval řadu podobných případů. Jednalo se o falešné účetní nadhodnocování firemních zisků a po provalení aféry na přelomu let 2001 a 2002 odcestovala společnost Enron do učebnic dějepisu. Možná, že i americká komoditní ... celý článek