těžba diamantů

Diamanty se dnes těží v hlubinných i povrchových dolech Afriky, Kanady a Ruska. Těžbu i obchod s diamanty kontroluje britská DE BEERS a ruská ALROSA.

zpracování a certifikace

Investiční diamanty jsou vybroušené surové diamanty vysoké kvality, mezinárodně certifikované. Oceňují se podle standardu RAPAPORT, New York.

prodej diamantů

Přírodní broušené diamanty s HRD, GIA certifikáty. Zcela anonymní, nejkompaktnější forma bohatství. Investiční diamanty včetně raritních barevných diamantů.

prodej smaragdů

Investiční smaragdy se švýcarskými certifikáty SSEF jsou výnosnější investicí než diamanty. Smaragdy jsou dodávány přímo  z Kolumbie systémem „Mine to Market“.


Článek: těžba diamantů... 9. 7. 2013

těžba diamantů

Diamanty vznikly v dávné geologické minulosti Země pozoruhodným způsobem. Před cca 1 miliardou let byla z hloubky řádově 200 km k zemskému povrchu erupcí vyvržena matečná hornina, zvaná kimberlit. Uvnitř těchto úzkých vulkanických komínů tím došlo za unikátních podmínek, při rychlém snížení tlaku a teploty ke krystalizaci diamantů. V současné době již podobné podmínky pro vznik diamantů v přírodě neexistují. Ložiska diamantů, nejtvrdšího nerostu v přírodě, jsou rozprostřena po zemském povrchu právě v místech, kde se nacházejí tyto staré kimberlitové komíny. Hlavními nalezišti a světovými producenty diamantů jsou Austrálie, Angola, Botswana, JAR, Namibie, Rusko a Zimbabwe. Těžba diamantů je soustředěna na primární a sekundární ložiska. Primárními ložisky diamantů jsou právě kimberlitové komíny, těženy do velkých hloubek (důl Big Hole v JAR je široký 500, hluboký přes 1000 metrů a je největší jámou vyhloubenou člověkem). Diamanty však obsahuje nanejvýše jeden ze dvou stovek objevených kimberlitových sopouchů. Vlivem eroze a následného říčního či mořského transportu vznikla sekundární ložiska diamantů; v Namibii se úspěšně těží diamanty i z mořského dna. Druhotná ložiska jsou snáze těžitelná, obsahují vysoké koncentrace kvalitních diamantů. Proto v Zimbabwe patří veškerá sekundární ložiska státu, pouze primární ložiska jsou nabízena k těžbě zahraničním investorům. Známý diamantový prospektor Chuck Fipke objevil v roce 1985 poslední zajímavá ložiska diamantů v arktických částech Kanady, která jsou přístupná pouze v zimních měsících. Doly Ekati a Diavik se čtyřmi kimberlitovými komíny dnes produkují 6 milionů karátů ročně, přičemž 30% vytěžených diamantů vykazuje investiční kvalitu.

GIA představila nový detektor syntetických diamantů

GIA (Gemological Institute of America) vyvinul Diamond Check – nový druh detektoru, který spolehlivě odhalí rozdíly mezi přírodními a syntetickými diamanty. Diamond Check používá speciální software, také z dílen GIA, který pracuje s 3D zobrazením. Systém označí diamant jako přírodní či ... celý článek

Vývoj cen diamantů 2003 - 2013

Vždy v průběhu pololetí zveřejňuje společnost RAPAPORT statistiky vývoje cen diamantů za předcházející rok a za uplynulou dekádu. Transparentní obraz trhu ukazují indexy RDI (Rapaport Diamond Index) a RAPI (RapNet Diamond Index). Obecně lze konstatovat, že výkyv cen investičních diamantů ... celý článek

Tvrdý úder obchodu se zlatem

Finanční podvod energetického gigantu Enron před více než deseti lety odstartoval řadu podobných případů. Jednalo se o falešné účetní nadhodnocování firemních zisků a po provalení aféry na přelomu let 2001 a 2002 odcestovala společnost Enron do učebnic dějepisu. Možná, že i americká komoditní ... celý článek